POLITYKA OCHRONY MAŁOLETNICH

To dla nas ważne!

Polityka ochrony małoletnich Stowarzyszenia Klub Dylematy Mamy i Taty

1. Informacje ogólne

1.1. Celem Polityki ochrony małoletnich Stowarzyszenia Klub Dylematy Mamy i Taty, dalej zwanej Polityką, jest ochrona osób, które nie ukończyły 18. roku życia, dalej zwanych Małoletnimi.

1.2. Polityka zostaje wprowadzona w zgodzie z zapisami Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

1.3. Przez krzywdzenie Małoletniego należy rozumieć jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie, zaniechanie lub zaniedbanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste Małoletniego doznającego przemocy lub prowadzące do jego szkody.

1.4. Z zakresie prowadzonej przez siebie działalności związanej z edukacją Małoletnich oraz realizacją innych zainteresowań przez Małoletnich, Stowarzyszeniae Klub Dylematy Mamy i Taty, dalej zwane Stowarzyszeniem, zobowiązuje się:

  • Przyjąć działanie dla dobra Małoletnich i w ich najlepszym interesie jako naczelną zasadę wszelkich działań podejmowanych przez osoby fizyczne, pracowników, wolontariuszy i podmioty pracujące dla Stowarzyszeniu lub współpracujące z nim w zakresie prowadzenia jego statutowej działalności, dalej zwane Współpracownikami.
  • Stworzyć warunki, w których każdy Współpracownik traktuje Małoletnich z szacunkiem oraz uwzględnia ich potrzeby, szanuje godność oraz nie stosuje wobec Małoletnich przemocy w jakiejkolwiek formie.

1.5. Zasady przetwarzania danych osobowych wynikających z wdrożenia Polityki są opisane w Polityce Prywatności Stowarzyszenia Klub Dylematy Mamy i Taty.

2. Bezpieczne środowisko i relacje

2.1. Współpracownicy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na przejawy krzywdzenia Małoletnich, popełniane przeze innego Współpracownika, rodzica, opiekuna czy innego Małoletniego oraz wszelkie zagrożenie dobra Małoletniego.

2.2. Współpracownicy są przeszkoleni w zakresie analizy czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia Małoletnich opisanych w rozdziale 3 oraz procedurach reagowania i zgłaszania zaobserwowanych przypadków opisanyvh w rozdziale 4.

2.3. Proces rekrutacji Współpracowników w Stowarzyszeniu przebiega zgodnie z obowiązkami organizatorów w zakresie działalności związanej z edukacją lub realizacją innych zainteresowań przez Małoletnich określonymi w art. 21 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie Małoletnich.

3. Zachowania niedozwolone wobec Małoletnich

3.1. Zarząd Stowarzyszenia zidentyfikował następujący katalog sytuacji prowadzących lub potencjalnie prowadzących do krzywdzenia Małoletnich przez osoby dorosłe, mogących mieć miejsce w kontekście charakteru aktualnie prowadzonych przez Stowarzyszenie projektów, dalej zwany Katalogiem:

  • Dopuszczanie się przemocy w postaci popychania, szturchania, szarpania, bicia, krzyku, zawstydzania, wyśmiewania, obrażania, poniżania, stosowanie relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby, wyrywanie rzeczy).
  • Odkrycie śladów przemocy fizycznej na ciele Małoletniego, dające podejrzenia występowania przemocy wobec niego.
  • Znajdowanie się pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych dorosłych przebywających w bezpośredniej bliskości Małoletniego.
  • Zaniedbywanie podstawowych potrzeb fizjologicznych Małoletnich (głód, przemęczenie, pełna pielucha, za małe ubrania, brudne ubrania, brak higieny, zaniedbania ochrony zdrowia).
  • Zasłyszenie opowieści dorosłych o krzywdzących zachowaniach wobec Małoletnich, jakich się dopuszczają, mogących stanowić przesłanki do domniemania doświadczania przemocy przez Małoletnich.
  • Doświadczenie kłótni, awantury, rękoczynów lub innej agresji pomiędzy dorosłymi, której świadkiem jest Małoletni.
  • Utrzymywania nieprofesjonalnej lub nieprzejrzystej relacji z Małoletnimi, w wyniku której dochodzi do reakcji, komunikatów bądź działań wobec Małoletnich, które są nieadekwatne do sytuacji, niebezpieczne, nieuzasadnione lub niesprawiedliwe.
  • Komunikowanie się z Małoletnimi bez zachowania cierpliwości i szacunku czy w sposób nieadekwatny do ich wieku i sytuacji.
  • Ujawniania informacji wrażliwych dotyczących Małoletnich wobec nieuprawnionych, w tym wobec innych Małoletnich (wizerunek, informacje o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej czy prawnej).
  • Niestosowne zachowania jak używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywania w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej.
  • Dyskryminujące traktowania Małoletniego bez poszanowania jego płci, orientacji seksualnej, sprawności, statusu społecznego, etnicznego, kulturowego, religijnego i światopoglądowego.
  • Nawiązywanie z Małoletnimi jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych lub składanie im propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
  • Utrwalanie lub publikowanie wizerunku lub głosu Małoletniego lub umożliwienie osobom trzecim takich działań bez zgody Zarządu Stowarzyszenia.
  • Proponowanie Małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych lub nielegalnych substancji, jak również używanie ich w obecności Małoletnich.
  • Przyjmowanie pieniędzy od Małoletnich.
  • Stwierdzenie występowania fizycznego kontaktu z Małoletnim realizowanego w sposób niejawny bądź ukrywany lub wiążącego się z jakąkolwiek gratyfikacją czy zastosowaniem relacji władzy.

3.2. Ze względu na charakter aktualnie prowadzonych przez Stowarzyszenie projektów, w których biorą udział Małoletni w wieku 0-6 lat, Zarząd Stowarzyszenia nie zidentyfikował katalogu zagrożeń wynikających bezpośrednio z interakcji pomiędzy Małoletnimi, które wymagałyby opracowania formalnych standardów. W punkcie 4.4 zostają jednak wskazane zasady postępowania dla Współpracowników w przypadku wystąpienia zachowań Małoletnich na szkodę innych Małoletnich.

4. Procedura podejmowania interwencji

4.1. W przypadku zaobserwowania przez Współpracowników, rodziców, opiekunów lub dowolne inne osoby wystąpienia sytuacji:

  • wymienionej w Katalogu,
  • jakichkolwiek innej sytuacji krzywdzenia Małoletnich,

dalej zwanej Incydentem, Zarząd Stowarzyszenia zobowiązuje te osoby do bezzwłocznego sporządzenia notatki w formie wiadomości e-mail o TYTULE: PRZEMOC – INTERWENCJA wysłanej na adres klub.dylematy@gmail.com, zawierającej:

  • opis i charakter sytuacji,
  • dane identyfikujące zaangażowanego Małoletniego,
  • dane innych zaangażowanych osób i świadków,
  • dane zgłaszającego.

4.3. W przypadku zaobserwowania przez Współpracowników, rodziców, opiekunów lub dowolne inne osoby Incydentu o charakterze nagłym i ewidentnie noszącym znamiona czynu zabronionego, Zarząd Stowarzyszenia poza działaniem opisanym w punkcie 4.2, wzywa i zachęca te osoby do postępowania zgodnego z obowiązującym prawem i bezzwłocznego, telefonicznego zgłoszenia Incydentu do operatora numeru alarmowego 112 w celu powiadomienia stosownych służb.

4.4. W przypadku krzywdzenia Małoletniego przez innego Małoletniego, Współpracownik jest zobowiązany przeprowadzić rozmowę z Małoletnim krzywdzącym oraz jego rodzicami czy opiekunami, a także oddzielnie z Małoletnim poddawanym krzywdzeniu i jego rodzicami czy opiekunami. W przypadku braku możliwości rozwiązania sytuacji, Współpracownik jest zobowiązany postępować zgodnie z procedurą opisaną w punkcie 4.2.

5. Odpowiedzialność

5.1. Zarząd Stowarzyszenia odpowiada za:

  • Określenie i wdrożenie Polityki.
  • Monitorowanie i aktualizację Polityki, jak opisano w punkcie 6.1.
  • Dystrybucję Polityki, jak opisano w punkcie 6.3.
  • Szkolenie Współpracowników w zakresie znajomości zapisów Polityki i wynikających z niej obowiązków, co jest realizowane w trakcie zatrudniania Współpracowników.
  • Dokumentowanie powyższych działań.

5.2. Zarząd Stowarzyszenia jest odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających Małoletnim i udzielania im wsparcia.

5.3. Zarząd Stowarzyszenia bez zbędnej zwłoki dokonuje oceny każdego zgłoszonego Incydentu i w zależności od jego charakteru i kontekstu:

  • Podejmuje stosowne działania wyjaśniające, edukujące i zapobiegające z zaangażowanymi osobami, to jest rodzicami lub opiekunami Małoletniego oraz świadkami i samym Małoletnim, równocześnie określając konieczność skorzystania ze specjalistycznego wsparcia lub pomocy stosownych służb.
  • Zgłasza Incydent do odpowiedniej instytucji:
    • Ośrodka Pomocy Społecznej z wnioskiem o potrzebę pomocy rodzinie.
    • Sądu rodzinno-opiekuńczego z wnioskiem o wgląd w sytuację rodziny.
    • Policji lub Prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa.
  • Przekazuje informację o fakcie zgłoszenia Incydentu do stosownych organów także do rodziców lub opiekunów Małoletniego, którego dotyczy sprawa.
  • Natychmiast odsuwa Współpracownika od pracy z Małoletnimi, jeżeli Incydent dotyczył Współpracownika.

5.4. Zarząd Stowarzyszenia prowadzi rejestr zgłoszonych Incydentów, zawierający:

  • Szczegóły zgłoszonych Incydentów (data, opis sytuacji, zaangażowany Małoletni, zaangażowane osoby i świadkowie, zgłaszający),
  • sposób podjętych działań mitygujących,
  • sposób rozwiązania Incydentu,
  • podjęte działania w celu zapobieżenia Incydentom o podobnym charakterze w przyszłości.

5.5. Informacje dotyczące Incydentów mają charakter niejawny i mogą być przekazywane przez Zarząd Stowarzyszenia tylko stosownym organom i służbom w ramach prowadzonych przez nie postępowań.

5.6. W przypadku Incydentów dotyczących Małoletnich niepełnosprawnych oraz Małoletnich ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Zarząd Stowarzyszenia może kontaktować się z odpowiednimi specjalistami w celu opracowania najefektywniejszego działania zapobiegającego.

6. Aktualizacja i dystrybucja Polityki

6.1. Zarząd Stowarzyszenia dokonuje przeglądu opisanych w Polityce standardów oraz ich aktualizacji:

  • Za każdym razem, gdy zgłoszony zostanie Incydent.
  • Nie rzadziej niż raz na 2 lata.

6.2. Wprowadzone do Polityki i obowiązujących standardów zmiany są każdorazowo dokumentowane w sekcji Historia zmian na końcu dokumentu.

6.3. Aktualna treść Polityki publikowana jest:

  • Na stronie internetowej: www.klubdylematymamyitaty.pl.
  • W wersji drukowanej: w miejscach prowadzania działalności przez Stowarzyszenie.
  • W wersji drukowanej, w formie skróconej, dostosowanej do zrozumienia przez Małoletnich: w miejscach prowadzenia działalności przez Stowarzyszenie.
7. Pozostałe postanowienia

7.1. Zarząd Stowarzyszenia nie określa zasad korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet w kontekście Małoletnich, gdyż zgodnie z charakterem aktualnie prowadzonych projektów Stowarzyszenia nie zapewnia dostępu do Internetu.

7.2. Stowarzyszenie zastrzega sobie prawo do interpretacji niniejszej Polityki.

7.3. Stowarzyszenie zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki w dowolnym czasie poprzez aktualizację jej treści dostępnej na stronie www.klubdylematymamyitaty.pl

Historia zmian

  1. Pierwsza publikacja Polityki z dniem 14.08.2024.
Kontakt do nas
Stowarzyszenie Klub Dylematy Mamy i Taty Ul. Ujejskiego 98a 32-400 Myślenice NIP: 681 207 64 85 KRS 0000785484 NR KONTA: 73 1090 2590 0000 0001 4280 8679
Budynek Cechu Rzemiosł Różnych ul. Ogrodowa 1a Myślenice
+ 48 504 869 511
Zostaw Kontakt
Podaj nam kontakt do siebie - odezwiemy się!

    https://klubdylematymamyitaty.pl/wp-content/uploads/2021/11/Belka-dolna-PDF2-1280x88.png
    https://klubdylematymamyitaty.pl/wp-content/uploads/2021/11/Belka-dolna-PDF.png